فضائل أعمال الجوارح
از ثوبان رضی الله عنه غلام رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: «أَفْضَلُ دِينَارٍ يُنْفِقُهُ الرَّجُلُ: دِينَارٌ يُنْفِقُهُ على عِيَالِهِ، ودِينَارٌ يُنْفِقُهُ على دَابَّتِهِ فِي سَبِيلِ اللهِ، ودِينَارٌ يُنْفِقُهُ على أَصْحَابِهِ في سَبِيلِ اللهِ»: «بهترين ديناری (مالی) که مسلمان انفاق می کند، ديناری است که خرجِ خانواده اش می کند؛ و ديناری است که برای مرکب خود در راه الله هزينه می نمايد و ديناری است که در راه الله برای يارانش صرف می نمايد».  
عن ثوبان - رضي الله عنه- مولى رسول الله -صلى الله عليه وسلم- قَالَ: قَالَ رسولُ اللَّه -صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم-: «َأفضل دينار ينُفِقُهُ الرجل: دينار ينفقه على عياله، ودينار ينفقه على دَابَّتِهِ في سبيل الله، ودينار ينفقه على أصحابه في سبيل الله».

شرح الحديث :


برترین اموالی که کسی در راه خیر انفاق می کند، مالی است که آن را برای خانواده اش خرج می کند؛ کسانی که سرپرستی آنها را بر عهده دارد مثل پسر و دختر و همسر و خدمتکار و غیره؛ و مالی است که برای چهارپایش در راه اطاعت از الله متعال مانند جهاد و غیره خرج می کند؛ و مالی است که بر یارانش در راه الله انفاق می کند. و دیدگاه دیگر این است که مراد از «فی سبیل الله = در راه الله» فقط جهاد است.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية