تفسير القرآن
از ابوهريره رضی الله عنه روایت است که می گويد: رسول الله صلى الله عليه وسلم اين آيه را قرائت نمود: «يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا» [زلزلة: 4] «در آن روز، [زمین] تمام خبرهایش را بازگو می کند». و آنگاه فرمود: «أَتَدْرُونَ مَا أَخْبَارَهَا؟»: «آيا می دانيد خبرهای زمين چيست؟» گفتند: الله و رسولش داناترند. فرمود: «فَإِنَّ أَخْبَارَهَا أَنْ تَشْهَدَ على كُلِّ عَبْدٍ أَوْ أَمَةٍ بِمَا عَمِلَ عَلَى ظَهْرِهَا، تَقُولُ: عَمِلْتَ كَذَا وكَذَا في يَوْمِ كَذَا وكَذَا، فَهَذِهِ أَخْبَارُهَا»: «اخبار زمين اين است که علیه هر زن و مردی گواهی می دهد بر روی زمين چه عملی انجام داده است؛ می گويد: در فلان روز و فلان لحظه، فلان کار و فلان کار را انجام دادی. اين خبرهای زمين است».  
عن أبي هريرة -رضي الله عنه- قال: قَرَأَ رسولُ اللهِ -صلى الله عليه وسلم-: ?يومئذ تحدث أخبارها? [الزلزلة: 4] ثم قال: «أَتَدْرُونَ مَا أَخْبَارَهَا»؟ قالوا: اللهُ ورسولُهُ أَعْلمُ. قال: «فَإِنَّ أَخْبَارَهَا أَنْ تَشْهَدَ على كُلِّ عَبْدٍ أَوْ أَمَةٍ بِمَا عَمِلَ عَلَى ظَهْرِهَا، تَقُولُ: عَمِلْتَ كَذَا وكَذَا في يَوْمِ كَذَا وكَذَا، فَهَذِهِ أَخْبَارُهَا».

شرح الحديث :


رسول الله صلی الله علیه وسلم این آیه را می خواند: «يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا»: «در آن روز، [زمین] تمام خبرهایش را بازگو می کند». سپس می فرماید: «أَتَدْرُونَ مَا أَخْبَارَهَا؟»: «آيا می دانيد خبرهای زمين چيست؟» صحابه می گویند: الله و رسولش به این مساله داناترند. لذا رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: «زمین به سخن می آید و بر تمام گناهان و نافرمانی هایی که هر مرد و زنی بر روی آن مرتکب شدند، علیه آنان گواهی می دهد و می گوید: چنین و چنان در فلان و فلان روز انجام داده است؛ اخبار زمین همین موارد است».  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية