أحكام النساء
Ebû Hureyre -radıyallahu anh-’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Bir erkek karısını yatağına çağırır da karısı gelmez ve erkek ona dargın olarak gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lânet ederler.”  
عن أبي هريرة -رضي الله عنه-، قال: قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم-: «إذا دعا الرجل امرأته إلى فراشه فَأَبَتْ فَبَاتَ غَضْبَانَ عليها لَعَنَتْهَا الملائكة حتى تصبح».

شرح الحديث :


Bu hadis; kadını, kocası cinsel ihtiyacını gidermek için çağırdığında ona icabet etmesinin gerekliliğine delalet etmektedir. Eğer bunu yapmaz ise kendisini meleklerin lanetine sunmuş olur. Buhari'deki rivayete göre kocanın bu duruma kızması ile sınırlıdır. Ancak buna razı olursa bir beis yoktur. Aynı şekilde eğer kadın kocasıyla birlikte olamıyacak kadar hastalık gibi şeri bir özrü yada yatağa gitmeye mani olacak bir özrü varsa bundada bir beis yoktur. Eğer bu kocanın hanımı üzerinde hakkı ise kadının bu çağrıya icabet etmesi farzdır. Aynı şekilde kocada hanımından böyle bir talep görürse kadının yaptığı gibi bu çağrıya icabet etmesi güzeldir. Çünkü Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: "Onlarla iyi geçinin".  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية