ذم المعاصي
از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: «اجْتَنِبُوا السَّبْعَ المُوبِقَاتِ»: «از هفت گناه مُهلک بپرهيزيد». گفتند: ای رسول خدا، آنها چه گناهانی هستند؟ فرمود: «الشِّرْكُ باللهِ، والسِّحْرُ، وَقَتْلُ النَّفْسِ الَّتِي حَرَّمَ اللهُ إِلاَّ بالحَقِّ، وأكلُ الرِّبَا، وأكْلُ مَالِ اليَتِيمِ، والتَّوَلِّي يَوْمَ الزَّحْفِ، وقَذْفُ المُحْصَنَاتِ المُؤْمِنَاتِ الغَافِلاَتِ»: «شرک به الله، سحر و جادوگری، قتل نفسی که الله کُشتنش را حرام کرده است مگر به حق، رباخواری، خوردن مالِ يتيم، فرار کردن از ميدان نبرد در هنگام رويارويی با دشمن و تهمت زنا به زنان پاکدامن و مومن و بی خبر از گناه».  
عن أبي هريرة -رضي الله عنه- مرفوعاً: "اجتنبوا السبع المُوبِقَات، قالوا: يا رسول الله، وما هُنَّ؟ قال: الشركُ بالله، والسحرُ، وقَتْلُ النفسِ التي حَرَّمَ الله إلا بالحق، وأكلُ الرِّبا، وأكلُ مالِ اليتيم، والتَّوَلّي يومَ الزَّحْفِ، وقذفُ المحصناتِ الغَافِلات المؤمنات".

شرح الحديث :


رسول الله صلی الله علیه وسلم امتش را به دوری از هفت جرم مهلک دستور می دهد؛ و چون از ایشان در مورد آنها می پرسند، در بیان آنها می فرماید: شرک ورزیدن به الله با قائل شدن همتا برای او به هر شکلی؛ و از این جهت با شرک آغاز می کند که بزرگ ترین گناهان است؛ و گرفتن جانی که الله متعال از کشتن آن منع کرده است مگر با مجوزی شرعی؛ سحر و رباخواری به هر نوعی که باشد، تعدی و تجاوز در مال کودکی که پدرش را از دست داده است، فرار کردن از جنگ با کفار و تهمت زنا زدن به زنان پاکدامن.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية