حمل الميت ودفنه
Ebû Hureyre -radıyallahu anh-'dan rivayet edildiğine göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur: «Cenazeyi (kabre) süratli götürünüz. Eğer cenaze salih (bir kişi) ise onu hayra eriştirmiş olursunuz. Eğer cena­ze böyle (salih bir kişi) değilse, bu bir şerdir. (Definde acele etmek­le) onu omuzlarınızdan atmış olursunuz.»  
عن أبي هُرَيْرَةَ -رضي الله عنه- قال: قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم-: «أَسْرِعُوا بِالْجِنَازَةِ فإنها إن تَكُ صالحة: فخير تُقَدِّمُونَهَا إليه. وإن تَكُ سِوى ذلك: فشرٌ تَضَعُونَهُ عن رِقَابِكُمْ».

شرح الحديث :


Hikmet sahibi olan Allah -Azze ve Celle- cenazenin defnedilmesini emretmiştir. Başka bir ihtimalde cenazenin yıkanması, namazının kılınması, taşınması ve defnedilmesi gibi cenazenin hazırlanmasında acele edilmesi kastedilmiş olabilir. Eğer salih bir kimse ise hayra ve kurtuluşa erişmiş olur. Bu hayırdan alıkonulması yakışık almaz. Böyle bir kimse; "Beni götürün, beni götürün!" der. Eğer salih kimse değil de şerli bir kimse ise o zaman da ondan ayrılmanız güzel olandır. Kendinizi onu görmekten ve verdiği sıkıntıdan rahatlatmış ve kabrine koyarak omuzlarınızdaki yükü hafifletmiş olursunuz.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية