الإيلاء
İbn Abbâs -radıyallahu anhumâ-'dan rivayet olunduğuna göre. Demiştir ki: Câhiliyyet devrinin Îlâsı bir sene, İki sene idi. Allah dört ayı (ona) vakit tayin etti. Bunun üzerine dört aydan az olursa îlâ de­ğildir.''  
عن ابن عباس -رضي الله عنهما- أنه قال: «كان إيلاء أهل الجاهلية السنة والسنتين، ثم وَقَّتَ الله الإيلاء فمن كان إيلاؤُه دون أربعة أشهر فليس بإيلاء».

شرح الحديث :


İbn Abbâs -radıyallahu anhumâ-'dan gelen bu eser cahiliye ehlinin ki onlar Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in peygamber olarak gönderilmesinden önce olanlar hanımlarına İlayı bir sene ve iki sene olarak yaptıklarını belirtmektedir.Talakı da üçten fazla itlak ettikleri gibi,iddet bitmek üzere iken geri alıyor ve tekrar boşuyorlardı.İla da bu şekilde kadınlara çok büyük zarar veriyordu.Allah kocalara belirli bir müddet yaptı bu müddette adam ila yapmış sayılıyor o da dört aydır.Kim bunun üzerine çıkarsa ya boşayacak ya da hanımına geri dönecek.Dört ayın altında ise ila değildir.Bilakis koca bunu hanımını edeplendirmek ve ıslah etmek için yapmakta bu ila hükmünü almamaktadır.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية