توحيد الأسماء والصفات
Ebû Hureyre -radıyallahu anh-’dan merfû olarak rivayet edildiğine göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur: «Şüphesiz ki Allah kulları hakkında gıyreti vardır. Allah’ın gıyreti kulun, Allah'ın haram kıldığını işlemesidir.»  
عن أبي هريرة -رضي الله عنه- مرفوعًا: «إِنَّ الله -تَعَالى- يَغَارُ، وغَيرَةُ الله -تَعَالَى-، أَنْ يَأْتِيَ المَرء ما حرَّم الله عليه».

شرح الحديث :


Hadiste Allah'ın haram kıldıklarının işlenmesine gıyret ettiği belirtilmiştir. Sınırlarının çiğnenmesine kötü görüp, buğzetmektedir. Zina suçu da bundandır. Zina; alçak ve kötü bir yoldur. Allah Teâlâ kullarına zinayı ve ona götüren bütün vesileleri haram kılmıştır. Kul,zina ettiğinde Allah Teâlâ diğer günahlara gıyret ettiğinden;daha azametli ve şiddetli bir şekilde gıyret eder. Aynı şekilde homoseksüellik de böyledir. O da erkekle birlikte olmaktır. Bu daha büyük bir günahtır. Bundan dolayı Allah Teâlâ bu günahı, zinadan daha şiddetli bir fuhşiyat saymıştır. Aynı şekilde Allah Teâlâ hırsızlık yapmak, içki içmek ve bütün haramların işlenmesine gıyret eder, kızıp buğzeder. Ancak bazı günahlara suçuna ve getirdiği zarara göre daha fazla gıyret eder.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية