فضائل السور والآيات
از ابوهريره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: «لا تَجْعَلُوا بُيُوتَكُمْ مَقَابِرَ، إنَّ الشَّيْطَانَ يَنْفِرُ مِنَ البَيْتِ الَّذِي تُقْرَأُ فِيهِ سُورَةُ البَقرَةِ»: «خانه های تان را (مانندِ) قبرستان (که در آن نماز و قرآن خوانده نمی شود) نگردانيد؛ بی گمان شيطان از خانه ای فرار می کند که در آن سوره ی بقره خوانده می شود».  
عن أبي هريرة -رضي الله عنه-: أن رسول الله -صلى الله عليه وسلم- قال: «لا تجعلوا بيوتكم مَقَابر، إنَّ الشيطان يَنْفِرُ من البيت الذي تُقْرَأُ فيه سورةُ البقرة».

شرح الحديث :


ابوهريره رضی الله عنه خبر می دهد که رسول الله صلی الله علیه وسلم از تبدیل کردن خانه ها به قبرستان نهی کرده است؛ از اینکه خانه هم مثل قبرستان از نماز و قرائت خالی باشد. و از این جهت خانه ای که در آن نماز خوانده نشود، قبرستان نامیده شده، چون نماز خواندن در قبرستان درست نیست. سپس رسول الله صلی الله علیه وسلم خبر می دهد که شیطان از خانه ای فرار می کند که اهل خانه سوره ی بقره ی را در آن بخوانند؛ چون به برکت خواندن سوره ی بقره و پایبندی آنها به محتوای آن، از فریب دادن آنها و گمراه کردن شان نا امید می شود.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية