حق الإمام على الرعية
از ابوهريره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: «مَنْ أَطَاعَنِي فَقَدْ أَطَاعَ اللَّه، وَمَنْ عَصَانِي فَقَدْ عَصَى اللَّه، وَمَنْ يُطِعِ الأمِيرَ فَقَدْ أطَاعَنِي، ومَنْ يعْصِ الأمِيرَ فَقَدْ عَصَانِي»: «هرکس از من اطاعت کند، از الله اطاعت کرده است؛ و هرکس از من نافرمانی نمايد، از الله نافرمانی نموده است. و هرکس از امير اطاعت کند، از من اطاعت کرده و هرکس از امير نافرمانی نمايد، از من نافرمانی نموده است».  
عن أبي هريرة -رضي الله عنه- مرفوعاً: «من أطاعني فقد أطاع الله، ومن عصاني فقد عصى الله، ومن يطع الأمير فقد أطاعني، ومن يعص الأمير فقد عصاني».

شرح الحديث :


رسول الله صلی الله علیه وسلم بیان می کند که اطاعت از ایشان، اطاعت از الله است؛ رسول الله صلی الله علیه وسلم فقط به شریعتی امر می کند که الله متعال آن را برای او و امتش تشریع کرده است؛ بنابراین چون به چیزی امر می کند، همان شریعت الله است؛ لذا هرکس از او اطاعت کند، درحقیقت از الله متعال اطاعت کرده است. و هرکس از او نافرمانی کند، درواقع از الله متعال نافرمانی کرده است؛ و اگر از امیر اطاعت شود، درواقع از رسول الله صلی الله علیه وسلم اطاعت شده است و اگر از امیر نافرمانی شود، درحقیقت از رسول الله صلی الله علیه وسلم نافرمانی شده است؛ چون رسول الله صلی الله علیه وسلم در احادیث زیادی به اطاعت از امیر فرمان داده است مگر اینکه امیر به معصیت و نافرمانی دستور دهد که در این صورت از وی اطاعت نمی شود.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية