فضائل الذكر
از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: «سَبَقَ الْمُفَرِّدُونَ»: «مُفَرِّدان- و آنها که در خلوت خويش به سر می برند - گوی سبقت را ربودند». عرض کردند: ای رسول خدا، مُفَرِّدان چه کسانی هستند؟ فرمود: «الذَّاكِرُونََ اللهَ كثيراً والذَّاكِرَاتِ»: «مردان و زنانی که الله را فراوان ياد می کنند».  
عن أبي هريرة -رضي الله عنه- قال: قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم-: «سبق المُفَرِّدُونَ» قالوا: وما المُفَرِّدُونَ ؟ يا رسول الله قال: « الذاكرون الله كثيرا والذاكراتِ».

شرح الحديث :


مردان و زنانی که ذکر الله متعال زیاد بر سر زبان شان است، حسابی جدا از دیگران دارند؛ و با اجر و پاداش هایی که به این دلیل به دست می آورند، گوی سبقت را از دیگران ربوده اند. چون بیش از دیگران عمل می کنند، لذا در خیر و خوبی از آنها جلوتر هستند. الله متعال می فرماید: «وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا»: «و مردان و زنانی که الله را بسیار یاد می کنند، برای آنان آمرزش و پاداشی بزرگ فراهم نموده است». اینکه فرمود: «وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا» یعنی در اکثر اوقات به ذکر و یاد الله مشغول هستند به ویژه در اوقات اوراد مقید به زمان مانند اذکار صبح و شام و اذکار پس از نمازهای فرض.  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية